Ο Σεβ. Μητροπολίτης μας στα ονομαστήρια του Σεβ. Μητροπολίτου Πατρών

Ο Σεβ. Μητροπολίτης μας, προσκληθείς, μετέβη στην Πάτρα επ'ευκαιρία της εορτής της ανακομιδής των ιερών λειψάνων του εν Αγίοις Πατρός ημών Ιωάννου Αρχιεπισκόπου Κωνσταντινουπόλεως του Χρυσοστόμου, εορτή κατά την οποία άγει τα ονομαστήρια του ο Σεβ. Μητροπολίτης Πατρών κ. Χρυσόστομος.

Ο Σεβ. Ποιμενάρχης μας, την παραμονή της εορτής, χοροστάτησε στον Πολυαρχιερατικό Εσπερινό, που τελέστηκε στονΝέο Ιερό Ναό του Αγίου Ανδρέου Πατρών και κήρυξε το θείο λόγο. Την κυριώνυμο ημέρα συλλειτούργησε στο Πολυαρχιερατικό Συλλείτουργο, στον ως άνω Ιερό Ναό. Κατά τη διάρκεια της Θ. Λειτουργίας πραγματοποιήθηκε η χειροτονία και η χειροθεσία σε αρχιμανδρίτη του π. Ανδρέα Θεοδωράτου.

Το εσπέρας, ο Σεβ. μίλησε στην Χριστιανική Στέγη Πατρών με θέμα: «Η μεγάλη αρετή της αγάπης».

Για το φωτογραφικό υλικό από τον Εσπερινό πατήστε εδώ.

Για το φωτογραφικό υλικό από τη Θ. Λειτουργία πατήστε εδώ.