ex30822

Ὁ Σεβ. Μητροπολίτης Μάνης κ. Χρυσόστομος Γ' κατόπιν καί τῆς ἐπιθυμίας τῆς οἰκογενείας μετέβη σήμερα Τρίτη 30 Αὐγούστου 2022 στόν Μητροπολιτικό Ναό τῶν Ἀθηνῶν καί παρέστη στήν ἐξόδιο Ἀκολουθία τοῦ ἀειμνήστου καθηγητοῦ τῆς Καρδιολογίας τοῦ Πανεπιστημίου Ἀθηνῶν Ἰωάννου Ναννᾶ, ὁ ὁποῖος ἔφυγε ἀπό τόν κόσμο αὐτό σέ τροχαῖο δυστύχημα. Τήν Ἱ. Ἀκολουθία τέλεσε ὁ Μακ. Ἀρχιεπίσκοπος Ἀθηνῶν καί πάσης Ἑλλάδος κ. Ἱερώνυμος Β’ συμπαραστατούμενος καί ἀπό τούς λοιπούς Ἀρχιερεῖς, Πειραιῶς κ. Σεραφείμ, Λαρίσης κ. Ἱερώνυμο, Μπουκόμπας κ. Χρυσόστομο.

Ὁ ἀοίδιμος ὑπῆρξε κορυφαῖος καθηγητής μέ ἀνώτερες σπουδές στίς ΗΠΑ, πρωτοπόρος στήν ἐπεμβατική καρδιολογία μέ κλινικό ἔργο στό ΓΠΝΑ «Ἀλεξάνδρα» καί ἕνας πολύ πιστός χριστιανός μέ σπουδαῖο ἔργο στό χῶρο τῆς Ἐξωτερικῆς Ἱεραποστολῆς μαζί μέ τήν σύζυγό του κυρία Μαρία Ναννᾶ ὁμ. Καθηγήτρια καί τόν ἐπίσης ἀδελφό του ἐξαίρετο καθηγητή Ἰατρικῆς κ. Σεραφείμ Ναννᾶ. Ἦταν, πραγματικά, ἕνας ἄξιος λειτουργός τῆς Ἰατρικῆς καί τῆς ἀποστολῆς της, πού τήν ἔμπνευση αὐτή εἶχε δώσει ὁ ἀείμνηστος πνευματικός πατέρας π. Ἐπιφάνιος Θεοδωρόπουλος, γι’ αὐτό παρέστη καί ὁ ἡγούμενος τῆς Ἱ. Μονῆς Κεχαριτωμένης Τροιζῆνος μετά πατέρων τῆς Μονῆς, τήν ὁποία ἵδρυσε ὁ π. Ἐπιφάνιος, ὡς καί πλῆθος κόσμου, ὄχι μόνο ἰατροί ἀλλά καί ἀσθενεῖς θεραπευθέντες, φίλοι καί γνωστοί.

ex30822a