xelmos

Στό παλαιό μοναστήρι (τοῦ 16ου αἰώνα) τῆς Παναγίας Φανερωμένης Χελμοῦ, ἄλλως ἐπονομαζόμενο Villa Madona di della Chelmont, σέ ὑψόμετρο 750 μ. στήν πλαγιά τοῦ Ταϋγέτου τῆς Δυτικῆς Μάνης, κοντά στό χωριό Γαϊτσές, μετέβη στίς 22/8/2022 ὁ Σεβ. Μητροπολίτης Μάνης κ. Χρυσόστομος Γ' καί χοροστάτησε στόν πανηγυρικό ἑσπερινό πλαισιούμενος ἀπό ἱερεῖς καί κήρυξε συνάμα καί τόν θεῖο λόγο.

Εἰδικότερα, πρόκειται γιά μία ἐρημωθεῖσα Μονή τῶν μεταβυζαντινῶν χρόνων μέ ἱερό ναό διακοσμημένο μέ θαυμάσιες τοιχογραφίες.

Στήν ὅλη πανήγυρι συνέβαλε τά μέγιστα εὐλαβῶς καί τιμητικῶς ὁ Περιφερειάρχης Πελοποννήσου κ. Παναγιώτης Νίκας, ὁ ὁποῖος μετά τό πέρας τῆς Ἱ. Ἀκολουθίας μίλησε καταλλήλως στήν ἐπακολουθήσασα ἑορταστική ἐκδήλωση. Πλῆθος πιστῶν ἀπό τήν εὐρύτερη περιοχή προσῆλθαν στήν ἑορτή.

Για το φωτογραφικό υλικό πατήστε εδώ.